/2012-05-21 artykuł archiwalny/

Publiczne Gimnazjum Nr 3 po raz kolejny gościło młodzież niemiecką z partnerskiej szkoły (Heinrich – von – Oytha –Schule) we Friesoythe. W trakcie tygodniowego spotkania młodzieży zapewniono wiele atrakcji.

 

            Młodzież z Friesoythe gościła w Świebodzinie pomiędzy 9 a 15 maja. Do naszego miasta przyjechało piętnastu uczniów i dwóch opiekunów, którzy zostali ugoszczeni przez polskie rodziny.

Młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach muzycznych, plastycznych i tanecznych. Zaplanowano także Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckiej w którego jury zasiedli m.in. nauczyciele z partnerskiej szkoły, a organizatorami konkursu były Edyta Mech i Janina Algierska. W konkursie wzięło udział sześciu uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Dwa pierwsze miejsca zajęli pryedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1 (Mateusz Wojciechowski i Karolina Słodyńska), a na ostatnim miejscu podium stanęła uczennica „trójki” Michalina Bogucka.

Niemieccy partnerzy brali udział w zajęciach szkolnych w trakcie których poznali sylwetkę i twórczość patrona szkoły Czesława Niemena. Spotkano się także z burmistrzem Dariuszem Bekiszem.

- W tym roku zaproponowałam naszym uczniom grę terenową po Świebodzinie. Młodzież została podzielona na pięć grup w których znalazła się równa ilość uczniów niemieckich i polskich. Każda z grup otrzymała od burmistrza plan miasta i zadania do wykonania. Uczniowie mieli za zadania m.in. dowiedzieć się, gdzie w Świebodzinie można wypić najlepszą kawę, jaki jest repertuar w kinie, czy też sprawdzić połączenia do Berlina i w jakiej cenie jest bilet. Młodzieży z obu krajów bardzo spodobała się formuła Stadtralley. Wspólny spacer po mieście z prawie detektywistycznymi zagadkami sprawił wszystkim dużo frajdy. Uczniowie przy rozwiązywaniu zadań byli na siebie wzajemnie zdani, ponieważ jedni mieli lepszą orientacje w ternie i realiach miasta, a drudzy byli kompetentni językowo, bowiem prezentacja zadań odbywała się w języku niemieckim – opowiada koordynator wymiany, germanistka w PG 3 Marzena Celejewska.

Młodzież wyjechała także na wspólny biwak do Łagowa, gdzie korzystała m.in. z uroków pływania na rowerach wodnych. Czas spędzono również przy ognisku, a także na warsztatach muzycznych i dyskotece. Kolejną atrakcją był wyjazd do Poznania, gdzie zwiedzano najciekawsze miejsca. W Ogrodzie Botanicznym młodzież wzięła udział w warsztatach plastycznych „Piaskowa Kraina”.

Ważnym punktem pobytu grupy z Niemiec był akt wmurowania przed szkołą dwóch liści z żelaza, zaprojektowanych przez zaprzyjaźnionego z gimnazjalistami kowala z Friesoythe Alfreda Bullermanna (w trakcie ubiegłorocznego pobytu we Friesoythe młodzież wykuwała z kowalem pamiątkowe litery w trakcie obchodów Święta Żelaza). - Liście z datą tegorocznego spotkania mają przypominać o miejskim Święcie Żelaza oraz są jednocześnie zaproszeniem dla polskich przyjaciół, którzy we wrześniu znów pojadą z rewizytą do Friesoythe – mówi wicedyrektor partnerskiej szkoły Wilhelm Wewer, który do naszego miasta przyjechał wspólnie z Ritą Kühn.

Jak co roku nadeszła nieunikniona chwila pożegnania. Każdy z uczestników, w tym opiekunowie, miał łzy w oczach. Ciężko było się rozstać – goście nie mieli najmniejszej ochoty wyjeżdżać. Elena Krom i Aaron Schmutzler byli zachwyceni polską gościnnością i przyjazną atmosferą ze strony polskich rodzin. Jak zawsze powstały nowe przyjaźnie, nowe znajomości, które gimnazjaliści na pewno będą kontynuować w przyszłości.

- Celem wymiany była przede wszystkim integracja młodzieży obu partnerskich szkół, poznanie życia codziennego, kultury i obyczajów oraz nauka języka niemieckiego i polskiego poprzez realizację wspólnego projektu oraz udział w grach i zabawach integracyjnych, pozwalających przełamać bariery językowe i stereotypy – wylicza M. Celejewska, która wspólnie z Edytą Mech (nauczycielka j. niemieckiego w PG 3) była koordynatorem wymiany.

 

 

Spotkanie młodzieży możliwe było dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, za pośrednictwem Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr” w Gubinie.