Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Czesława Niemena w ramach współpracy ze  szkołą partnerską Heinrich von Oytha Schule już od wielu kilku lat realizuje projekt polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. W tym roku 15 naszych uczniów pod opieką nauczycieli Marzeny Celejewskiej i Edyty Mech gościła w naszym partnerskim mieście. ( 16-23.09)

 Wymiana ta była współfinansowana przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży za pośrednictwem Euroregionu „Bóbr – Sprewa – Nysa”w Gubinie.

 Celem spotkania była przede wszystkim integracja młodzieży obu szkół partnerskich, poznanie życia codziennego, kultury i obyczajów oraz nauka języka niemieckiego poprzez realizację wspólnego projektu językowego oraz udział w projektach „Schmieden für Europa”. Gimnazjaliści mieli  okazję  zwiedzić gminę Friesoythe oraz pobliskie miejscowości min. Altenoythe, Thüle, oraz Oldenburg. Uczniowie udali się także na wycieczkę nad Morze Północne do Bremerhaven, gdzie zwiedzili niezapomniany Klimahaus. Program spotkania był bardzo ciekawy ; min. udział w zajęciach szkolnych; nocna wędrówka z nocnym strażnikiem, grilowanie z rodzinami goszczącymi oraz wizyta w wesołym miasteczku i zoo Thuerpark Thule.

 Nasza młodzież gościła u rodzin niemieckich, dzięki czemu miała możliwość poznania miejsca zamieszkania i rodzin naszych partnerów, a także panujących w tych domach obyczajów. 

Uczniowie uroczyście spotkali się także z wiceburmistrzem Friesoythe panią Heidrun Hamjediers, która zaprosiła młodzież na wspólne gry i zabawy na basenie.

Dzięki temu spotkaniu młodzież z obu krajów była doskonale przygotowana do zaplanowanego projektu „Schmieden für Europa” – wykuwanie w żelazie z miejskimi kowalami. W tym roku młodzież wykuwała medale z logo gildii kowali z Friesoythe. 

 

 fot. http://www.mt-news.de/

 

linki do zdjęć ze święta żelaza i artykułu z gazety Nordwest Zeitung:

http://www.nwzonline.de/cloppenburg/bildung/grosse-zeitreise-durch-die-landwirtschaft_a_31,1,1067565685.html

http://www.mt-news.de/bilder-galerie.php?bid=216